در سالگرد تاسیس شرکت مایکروسافت شرکتی که در طول سالیان دراز همیشه با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است، در ۴۲ سال قبل در یکی از همین روزها بود که بیل گیتس و پل آلن به این راه قدم گذاشتن به راهی که حتی شاید خودشان هم باور نداشتند که شرکت نوپای خود که همیشه با رقبای سر سخت خود مانند شرکت اپل و گوگل همیشه سر ستیز داشته، امروزه به عنوان غول تکنولوژی در دنیای فناروی به شهرت برسد!شما حتما با نام مایکروسافت و برخی از محصولات و سرویس های محبوب این شرکت آشنا باشید،شرکتی که در همین روز ها سالگرد تاسیس خود را جشن میگیرد، مارا بر آن داشت که با سفری به گذشته تاریخچه این شرکت بزرگ را مورد نقد و بررسی قرار دهیم ، در ادامه با کورتانا  همراه باشید…

بیوگرافی بیل گیتس موسس مایکروسافت

ویلیام هنری گیتس در۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ در سیاتل واشنگنتن متولد شد.به عنوان بنیانگذار اصلی مایکروسافت ، یکی از با نفوذ ترین  و ثروتمندترین مرد روی زمین است. در تخمین اخیری که در ژانویه ۲۰۱۷ شد ثروت او در ایالات متحده ۸۴.۲ میلیارد دلار براورد شد ، جالب است بدانید ثروت بیل معادل تولید ناخالص داخلی چند کشور افریقایی است! بیل در سال های اخیر  از کار تمام وقت در مایکروسافت دست کشیده و در عوض با همسر خود ملیندا در بنیاد خیریه « بیل و ملیندا گیتس» تمرکز کرده است.

  • زندگی نامه بیل گیتس

والدین او به خصوص پدرش وکیل ارشد بود و مادر او مری به عنوان یک مدیر اجرایی برای یک بانک بزرگ مشغول به  کار بوده است. خانواده ویلیام (بیل) ثروتمند بود اما آنها چالش های رکود اقتصادی بزرگ را به خاطر سپرده بودن و همین چالش بود که آنها فرزندان خود را به کار سخت تشویق کرده بودند.در سن ۱۳ سالگی گیتس وارد مدرسه خصوصی لاک ساید (Lakeside) شد. در اینجا بود که  گیتس برای اولین بار دروازه های رایانه را به روی خود باز میدید.او خودش آموخت که با زبان برنامه نویسی بیسیک بازی تیک تاک تویی (Tic-Tac-Toe) را بسازد.بیل گیتس از کار با رایانه ها لذت میبرد و مرتبا در شرکت «مرکز کامپیوتر» با رایانه ی خود، زمان را صرفا به یادگیری سورس کدها و دیگر زبانهای برنامه نویسی مانند فرترن،ماشین کد و لیسپ میگذراند.در سال ۱۹۷۳، گیتس در دانشگاه هاروارد، که در آن او در رشته ریاضیات و علوم کامپیوتر تحصیل میکرد ثبت نام کرد. با این حال، گیتس بیشتر علاقه مند به دنبال برنامه نویسی و پروژه های خود بود و وقتی فرصت مناسب را برای تاسیس شرکت خود را پیدا کرد، درس خود را نیمه تمام در دانشگاه هاروارد رها کرد و به دنبال آرزو های خود رفت.

  • فعالیت های بشردوستانه بیل گیتس

بیل گیتس و ملیندا فرنچ(گیتس) در سال ۱۹۹۲ ازدواج کردند، آنها در زندگی مشترک خود صاحب ۳ فرزند به نام های جنیفر (۱۹۹۶) و روی (۱۹۹۹) و فوبی (۲۰۰۲) شدند.بیل گیتیس با همسر خود بنیاد خیریه ای به نام ( خیریه بیل و ملیندا گیتس ) را تشکیل دادند، بیل گیتس میگوید بنیاد خیریه خود را از بنیاد خیریه دیوید راکفلر الهام گرفته بود؛ او همچنین مانند راکفلر، تلاش کرده است به تمرکز بر روی مسائل جهانی نادیده گرفته شده توسط دولت ها بپردازد، بیل همچنین علاقه  خاصی به بهبود استانداردهای آموزشی مدرسه دولتی در آمریکا از خود نشان میدهد. او با اپرا وینفری (نویسنده، بازیگر و شخصیت رسانه ای آمریکایی) برای رسیدن به این اهداف همکاری میکند.

با توجه به فعالیت های بشردوستانه خیریه گیتس همچنین تشویق از سرمایه گذاری وارن بافت(مدیر کسب و کار ، سرمایه گذار، و نیکوکار آمریکایی )، که ۱۷ میلیارد دلار، از طریق بنیاد گیتس برای صرف امور خیریه صرف کرده است. از سال ۲۰۰۸ گیتس تمام وقت بر روی امور بشردوستانه کار کرده است. برآورد می شود گیتس و همسرش ملیندا ۲۸ میلیارد دلار از طریق بنیاد خیریه خود صرف امور خیریه کرده اند – از جمله ۸ میلیارد دلار به منظور بهبود سلامت جهانی هزینه شده است.

بیل گیتس گفته است: برای خود هیچ ثروتی نمیخواهد و تنها درصدی  از ثروتش را به فرزندانش میبخشد! همچنین بیل گیتس در مصاحبه ای با روزنامه تلگراف میگوید: “من به همه اقشار مردم از نظر لباس و غذا و درمان اهمیت میدهم، ثرووت برای من فقط یک ابزار برای رسیدن به یک نقطه خاص نیست!پول ابزاری خاص و بطور کامل صرفا برای ایجاد سازمانهای (خیریه) و در اختیار گذاشتن منابع لازم به فقیرترین مردم جهان است.

حوزه های اصلی فعالیت های مورد علاقه بیل در امور بشردوستانه میتوان به بهبود سلامت و درمان و همچنین درخصوص کاهش بیماری ها، مانند فلج اطفال که کودکان را تحت تاثیر قرار میدهد، او همچنین تمرکز اصلی خود را به مسائل زیست محیطی معطوف کرده است. به نظر بیل گیتس برای  جلوگیری از گرم شده زمین حمایت از پروژه های (فناوری نوین سبز) است و به همین خاطر او در سال ۲۰۱۵، یک میلیارد دلار از بنیاد خیریه خود برای این نوع پروژه های انرژی پاک هزینه کرده است.

  • بیو گرافی شرکت مایکروسافت

شرکت مایکروسافت یک شرکت تکنولوژی چند ملیتی  که مقر آن در ردموند واشنگتن آمریکا است که مجموعه سرویسها و خدمات خود را مانند توسعه، تولید، مجوز، پشتیبانی فروش رایانه و نرم افزار ،لوازم الکترونیکی مصرفی، رایانه و خدمات شخصی از جمله فعالیت های خود در دفتر مرکزی مایکروسافت است. محصولات نرم افزار شناخته شده خود، اعم از سیستم عامل مایکروسافت ویندوز، مجموعه اداری آفیس، مرورگر ادج و اینترنت اکسپلورر(حس نوستالژیکJ) همچنین در بخش سخت افزار و گل سر سبد مایکروسافت در این بخش ایکس باکس و سرفیس افسانه ای و هالونز را تا کنون در دست توسعه و طراحی قرار داده است. همینطور که میدانید مایکروسافت در سال ۲۰۱۶ یکی از با ارزشترین و پر درآمدترین شرکت های جهان شناخته شده است.

  • تاسیس شرکت مایکروسافت

شرکت مایکروسافت توسط پل آلن و بیل گیتس در تاریخ ۴ آوریل ۱۹۷۵ تاسیس شد. آن ها در همان اوایل تاسیس به توسعه و فروش مترجم BASIC برای میکرو کامپیوترهای Altai 8800  که در سال ۱۹۷۶ توسط شرکت الکترونیکی آمریکایی « میکرو ابزار دقیق و سیستم های تله متری» MITS بر اساس پردازنده های  ۸۰۸۰۰ اینتل طراحی و تو سعه داده شده بود پرداختند.مایکروسافت پس از موفقیت های چشمگیر خود در بازار رایانه های شخصی با فروش سهام اولیه این شرکت در سال ۱۹۸۰ میلادی و پس از افزایش قیمت سهام آن  حدود ۱۲۰۰۰ کارمند در مایکروسافت مشغول به کار شدند و ۳ بیلیونر و تعدادی هم در این شرکت میلیونر شدند!!! مایکروسافت  در دهه ۸۰ میلادی موفق به تسلط در بازار کامپیوترهای شخصی توسط سیستم عامل داس و سپس ویندوز شد.

در ادامه سیاست های توسعه طلبانه مایکروسافت از آنجا که در سال ۱۹۸۰ میلادی در بازار سیستم عامل کامپیوترهای شخصی تسلط داشت چند شرکت هم به مجموعه بزرگ مایکروسافت اضافه کرد، برای مثال در ژوئن ۲۰۱۱ فناری های اسکایپ را ۸.۵ میلیارد دلار و در دسامبر ۲۰۱۶ لینکداین رو خریداری و به مجموعه های خود اضافه کرد!


منبع : www.microsoftlife.ir